Na czym stoi branża meblarska?
VDM: Doroczna Biznesowa Konferencja Prasowa 2021
Doroczna biznesowa konferencja prasowa Związku Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM/VHK) odbyła się 23 sierpnia 2021 roku. Jej dyrektor zarządzający Jan Kurth relacjonował na wydarzeniu rozwój gospodarczy branży meblarskiej w pierwszej połowie 2021 roku oraz podał również prognozę na cały rok.
Drugi rok z rzędu niemiecki przemysł meblarski doświadcza wyjątkowo niestabilnego rozwoju biznesu dzięki Coronie, według dyrektora zarządzającego VDM / VHK Kurtha. Druga, kilkumiesięczna blokada od połowy grudnia 2020 r. doprowadziła do masowego pogorszenia się sytuacji zamówień producentów. Wraz z zamknięciem sklepów meblowych główny kanał sprzedaży oderwał się na miesiące w najbardziej ruchliwym okresie roku. Wiele firm musiało rejestrować pracę skróconą.
Wzrost sprzedaży o 4,3 proc. w I półroczu 2021 r.
Mimo to niemiecki przemysł meblarski okazał się silny: od stycznia do czerwca 2021 r. sprzedaż producentów wyniosła około 8,4 mld euro, co oznacza wzrost o 4,3 procent w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Ze względu na długą fazę zamknięć handlowych, sprzedaż krajowa rozwijała się tylko nieznacznie dodatnio na plus 1,5 proc.
Natomiast sprzedaż zagraniczna w niemieckim przemyśle meblarskim gwałtownie wzrosła o 10,6 procent w pierwszej połowie 2021 roku. zmniejszenie ograniczeń w podróżach międzynarodowych oraz umowa handlowa między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
Oceniając te wyniki należy jednak odnieść się do skrajnie słabych danych z poprzedniego roku – w związku z pierwszą falą pandemii sprzedaż niemieckich producentów mebli spadła w pierwszej połowie 2020 r. o 10,2 proc. Sprzedaż krajowa spadła o 8,6 proc., a sprzedaż zagraniczna o 13,4 proc. Dla porównania z rokiem przedkryzysowym 2019: W pierwszej połowie 2021 branża jest wciąż o 6,3 proc. poniżej poziomu sprzedaży z pierwszej połowy 2019.
Istotne różnice pomiędzy poszczególnymi segmentami
Wystąpiły znaczne różnice w sprzedaży w poszczególnych segmentach. Według oficjalnych statystyk producenci mebli kuchennych odnotowali silny wzrost sprzedaży o 16,3 proc. do około 2,8 mld euro. Ponadprzeciętny wzrost odnotowali również producenci mebli tapicerowanych, których sprzedaż od stycznia do czerwca 2021 r. wzrosła o 17,5 proc. do około 500 mln euro.
Nawet najmniejszy segment branży – branża materacy – odnotował wzrost sprzedaży o 3,5 procent do około 363 milionów euro. Rozwój sprzedaży w największym segmencie branży meblarskiej – pozostałych meblach (m.in. meble do salonu, jadalni i sypialni) oraz części meblowych – okazał się bardziej ujemny niż średnia w branży na poziomie minus 5,8 proc. do 2,8 mld euro.
Branża mebli biurowych odnotowała kolejny 0,3-procentowy spadek sprzedaży o około 960 mln. Producenci mebli sklepowych i innych mebli kontraktowych byli o 4,4 procent wyższy niż w ubiegłym roku i osiągnęli sprzedaż na poziomie około 867 mln euro.
Przy obecnej sytuacji zamówień światło i cień są blisko siebie. Według wewnętrznych badań stowarzyszeń branżowych zamówienia w niemieckiej branży mebli kuchennych wzrosły o 13,3 proc. w pierwszym półroczu 2021 roku. W branży mebli tapicerowanych odnotowano natomiast spadek o 6,6 proc., a w branży mebli domowych nawet znaczny spadek o dziewięć procent.